Wizyta u lekarza
Niejednokrotnie jest tak, że wybierając się do lekarza nie bardzo wiemy po co to robimy i możemy mieć czasami wątpliwości czy będzie to dobre rozwiązanie. Jednak zazwyczaj wiemy w jakim celu udajemy się do lekarza i nie powinniśmy się przejmować tym, co usłyszymy, ponieważ zazwyczaj udaje się zrobić to bardzo szybko i możemy diagnozę poznać jeszcze na tej samej wizycie. Ale nie ma takich chorób, które nie wymagałyby większych badań i od razu można je rozpoznać. Oczywiście należy z tego wyłączyć na przykład przeziębienie czy grypę, które jednak nie powinny być ignorowane, ale ich leczenie nie jest bardzo skomplikowane. Aby jednak postarać się o dokładne zbadanie naszej choroby powinniśmy jak najszybciej poddać się badaniom, które określą w jakim stopniu jest ona rozwinięta oraz jakie powinny być zastosowane środki zapobiegawcze. Lekarze po to umawiają pacjentów na wizyty, aby móc ocenić ich stan obecny, a jednocześnie by dokładnie zbadać to co mogą, a jeśli mają jakieś wątpliwości, dopiero będą w stanie wysłać ich na dodatkowe badania. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu zazwyczaj nie sprawia problemów i przez to mamy bardzo często wielu ludzi, którzy chcą dostać się do takiego lekarza, ale muszą czekać w kolejce. O wiele gorzej jest jeśli chodzi o wizyty w miejscach takich jak przychodnie specjalistyczne, gdzie na wizytę należy się wcześniej zapisywać, a i tak czekamy na nią kilka miesięcy. Jeśli już dostaniemy się do takiego specjalisty, zapewne zostaniemy zapisani na kolejną wizytę, za kolejne kilka miesięcy. Aby więc poprawić nasze warunki, powinniśmy skorzystać, o ile możemy sobie pozwolić na to finansowo, z pomocy specjalistów z przychodni prywatnych, gdzie co prawda musimy płacić za każdą wizytę, ale jest ona na o wiele wyższym poziomie oraz mamy możliwość wykonania wszystkich badań na miejscu i bardzo szybko. Nie będziemy musieli przejmować się terminami oraz kolejkami, a sami lekarze będą się odnosili do nas znacznie bardziej poważnie, ponieważ jesteśmy wówczas ich klientami, o których będą dbać.
Podobne wpisy
Zazwyczaj nowotwory pojawiają się wtedy, gdy jest problem z podziałem komórek w ciele. Zazwyczaj podział komórek w organizmie jest ściśle kontrolowany. Nowe komórki są tworzone w celu zastąpienia starszych lub do wykonywania nowych funkcji. Komórki, które są uszkodzone lub nie są już potrzebne muszą umrzeć, aby zrobić miejsce dla zdrowych zamienników.
Jeżeli saldo podziału komórek i ich śmierci jest zakłócone, wówczas może powstać guz w formie raka.
Problemy z systemem odpornościowym organizmu mogą róznież prowadzić do nowotworów. Tytoń powoduje więcej zgonów na nowotwory złośliwe niż inne substancje oddziałujące na środowisko. Inne substancje rakotwórcze to:
Benzenu i innych związków chemicznych i toksyn
Picie alkoholu powyżej normy
Nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne
problemy genetyczne
Bezczynności (siedzący tryb życia)
Otyłość
Promieniowanie
Niektóre wirusy mogą odgrywać rolę w rozwoju nowotworów, takich jak rak szyjki macicy (wirus brodawczaka ludzkiego) i rak wątroby (WZW typu B).
Niektóre nowotwory częściej występują u jednej płci niż inne. Niektóre są bardziej powszechne wśród dzieci lub osób starszych. Inne zmieniają się w zależności diety, środowiska, i historii rodziny.
Objawy zależą od rodzaju i lokalizacji guza. Na przykład guz płuc może powodować kaszel, duszność, lub ból klatki piersiowej, podczas gdy nowotwory jelita grubego może być przyczyną utraty masy ciała, biegunki, zaparcia, niedokrwistości z niedoboru żelaza i śladów krwi w stolcu.
Niektóre z nowotworów nie produkują żadnych objawów, ale objawy, które mogą wystąpić są następujące:
Dreszcze
Zmęczenie
Gorączka
Utrata apetytu
Złe samopoczucie
Poty nocne
Utrata masy ciała
Jak objawy nowotworów różnić w zależności od ich rodzaju i miejscu.
Gdy guz zostaje zlokalizowany robiona jest biopsja, biopsja jest wykonywana w celu ustalenia, czy guz jest noncancerous (łagodny) lub raka (nowotwory). W zależności od lokalizacji guza, biopsja może być prostą procedurą lub poważną operację.