Medycyna czyni coraz większe postępy w tak zwanej transplantologii, która zajmuje się wszczepieniem ludziom organów pobranych od innych w celu zastąpienia uszkodzonych, lub nieprawidłowo pracujących. Bardzo popularne obecnie stają się badania nad prowadzeniem hodowli sztucznych organów, co może pomóc tysiącom ludzi czekającym na nowe serce czy płuca, ale nie mogących znaleźć takiego, które byłoby zgodne z jego układem immunologicznym. Jest bardzo ważne to, że musimy sobie poradzić z tworzeniem nowych narządów, ponieważ jest ich coraz mniej, a ludzi czekających na takie organy jest jeszcze więcej. Bardzo często zdarza się, że zdrowe organy można uzyskać od ludzi, którzy ponieśli śmierć w wypadkach drogowych czy w inny sposób, gdzie jednak nie zostały uszkodzone. Na takie zabiegi musi się zgodzić sam poszkodowany w czasie wypadku, ale jeszcze przed jego nastąpieniem rzecz jasna.

Może się także zgodzić na pobranie narządów rodzina denata, ale jeszcze nie każdy jest dokładnie poinformowany o tym, że istnieje taka możliwość. Dlatego właśnie lekarze coraz częściej, co nie jest może najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, pytają rodzinę o zgodę na taki zabieg. Bardzo ważne jest edukowanie społeczeństwa na takie tematy, ponieważ można dzięki temu uratować, lub przedłużyć życie wielu ludziom. Lekarze zajmują się także poszukiwaniami nowych metod i bardziej skutecznych technik na dokonywanie takich operacji. Jeśli nie mamy możliwości uzyskania organów od szpitali, może się okazać, że niektóre z nich będziemy mogli otrzymać od członka rodziny, ponieważ jeśli będzie to dla nas jedyny ratunek, to bliski może na przykład oddać jedną nerkę czy też płuco.

Takie rozwiązania oczywiście nie są dobre dla dawcy, ale niekoniecznie oznaczają gorsze życie. Po prostu człowiek zdrowy może żyć z jedną nerką czy płucem, ale istnieje ryzyko, że w przypadku uszkodzenia jednego z tych narządów nie będzie drugiego, który przejąłby jego funkcje.

Tagi dodane do tego wpisu przez autora bloga Marysie: