Popularnym lekiem w krajach niemiecko języcznych jest karbamazepina. Popularność swoją zdobyła głównie dzięki silnemu działaniu przy drgawkach no i co nie bez znaczenie nie stwierdzono uzależnienia od tego lekarstwa. Jednak jeżeli chodzi o inne kraje, lekarstwa te nie są stosowane ze względu na niski indeks terapeutyczny. Indeks terapeutyczny to wskaźnik mówiący o tym jaka jest różnica pomiędzy dawką terapeutycznąa dawką toksyczną.
Lekarze mają również obawy o możliwą interakcję z alkoholem będącym w krwioobiegu jak również nie stosuj się tego lekarstwa w przypadku uszkodzenia wątroby. W leczeniu zespołu AZA jak wspominaliśmy w jednym z artykułów przetestowano ponad 200 różnych lekarstw jak również sposobów postępowania. Przeprowadzone badania pomogły lepiej poznać problem, ale nie znaleziono leków, działających lepiej niż benzodiazepin. Jednak badania nie poszły na marne, gdyż znaleziono takie leki, które mogą być przydatne w leczeniu niektórych występujących objawów AZA.
Z tej drugiej grupy warto wspomnieć o lekach blokujących kanały wapniowe, jednak nie mają one działania przeciwdrgawkowego, wobec tego muszą byćstosowane razem z lekami o takim działaniu. Identyczna sytuacja występuje w przypadku lekarstw działających przeciw lękowo. Do grupy tych lekarstw zaliczymy buspiron i tianaptyne, jednak oba wymienione leki nie działają przeciwdrgawkowo. Jednym z lekarstw, które podczas testów na początku rokował szanse walki z BZa był kwas gOH-masłowy, jednak ze względu na krótki okres trawienia wymaga zbyt częstego podawania. Dodatkowo został wykorzystany w innych celach przez pewne subkultury. Testy wykazały jeszcze przydatność takich leków jak piracetam jako leki uzupełniające w przypadkach AZA z ciężkimi stanami majaczenia, które mają wspólny przebieg z zaburzeniami świadomości. Działanie jednak tego leku nie zostało udowodnione ponad wszelką wątpliwość. Dodatkowo została wybrana jeszcze grupa kilku leków, które jednak na dzień dzisiejszy nie nadają się do leczenia standardowego a jedynie są w fazie dalszego testowania.
Tagi: leki, testowanie, próby, badania, działanie, drgawki
Key: testowanie leków, przetestowanie leków
Des: Badając działanie leków na AZA przetestowano ponad 200 różnych wariantów.