Dużo zależy od genów – a wiadomo, że trudno dba się o własne zdrowie, jeśli po prostu w swoim DNA mamy niejako zapisane kłopoty sercowe albo ponadprzeciętne ryzyko białaczki. Jednakowoż naturalnie niesamowicie dużo tak naprawdę zależy od naszego życiowego stylu. A więc często ludzie chorują, ponieważ najzwyczajniej nieumiejętnie funkcjonują. Bardzo dobrze to widać, gdy spojrzymy na Stany Zjednoczone. W owym jakże bardzo dużym kraju są stany, w których mieszka ponadprzeciętna liczba „grubasów”, lecz znajdą się również takie miejsca, w których kult ładnego wyglądu jest bardzo silny, więc zamieszkuje je o wiele niższa ilość osób narzekających na nadwagę.
– Zdrowa dieta! Oczywiście nigdy nie można popadać w paranoję, odmawiać sobie wszystkich gastronomicznych zachcianek, lecz ogólnie nie powinniśmy zbytnio przesadzać ze zbędnymi kaloriami. Trzeba zachować umiar w jedzeniu.
– Sporo więcej ruchu! W takim razie sporo więcej się ruszajmy, spacerujmy, uprawiajmy sporty. Może basen, tenis bądź jogging? Dobra informacja dla chcących trochę więcej szamać: kiedy człowiek regularnie mocno się poci, może więcej jeść – bez ryzyka utycia.