Dieta Dukana, zwana również białkową lub proteinową stała się w ostatnim czasie bardzo modna. Na czym polega? Co można jeść a czego należy się wystrzegać? Czy jest bezpieczna dla zdrowia?

21Odchudzanie zgodnie z zasadami tej diety jest podzielone na cztery fazy: uderzeniową, naprzemienną, przejściową i stabilizacyjną. Pierwsza faza jest najbardziej rygorystycznym etapem całej diety. W fazie naprzemiennej możemy sobie natomiast pozwolić na jedzenie warzyw, co więcej, spożywamy je w takiej ilości w jakiej tylko chcemy. Faza trzecia wprowadza jeszcze więcej produktów niż faza druga, każdy zrzucony kilogram należy „utrwalić” dziesięcioma dniami trzeciej fazy. Faza czwarta pozwala nam na jedzenie bardzo zróżnicowanych posiłków, należy jednak unikać cukru ( zakaz słodzenia kawy czy herbaty) oraz słodyczy.

Przy wyborze diety białkowej odchudzanie nie należy do najłatwiejszych – najgorzej jest z przetrwaniem pierwszej fazy diety. Jeśli ktoś zamknie pierwszą fazę sukcesem, cała reszta również powinna mu pójść dobrze.