Najbardziej obecnie groźnymi chorobami są oczywiście nowotwory. Trudno do końca powiedzieć na czym one polegają, ale mówi się o tym, że dzielące się komórki organizmu, czasami dzielą się źle i powstają komórki rakowe, które są niebezpieczne dla innych. Ale ludzki system immunologiczny zazwyczaj sobie z nimi radzi i są one likwidowane. Jednak niekiedy może się zdarzyć, że jakaś szkodliwa mutacja zostanie przegapiona przez układ odpornościowy i komórka rakowa zacznie się swobodnie mnożyć. Wówczas mamy do czynienia z tak zwanym ogniskiem rakowym.

Jest to miejsce, gdzie zaczynają się namnażać zabójcze komórki. Zaczynają one opanowywać swoje zdrowe sąsiadki, co może doprowadzić albo do ich zniszczenia, albo do zmiany ich w komórki rakowe. Jest to proces bardzo niebezpieczny, ponieważ będziemy świadkami samozniszczenia się organizmu. Aby jednak poradzić sobie z tym, co jest bardzo ważne jeśli chodzi o to, co jest bardzo ważne dla nas. Rak kiedy opanuje już  pobliskie komórki czy nawet tkanki, zaczyna bardzo szybko rozprzestrzeniać się po całym organizmie, który nie radzi sobie już z ich niszczeniem. Rak zaczyna szybko opanowywać poszczególne tkanki i człowiek ma coraz większe problemy z tym, by w ogóle funkcjonować.

Nie może jeść, komórki rakowe niszczą zdrowe oraz będą także zużywały całą energię człowieka. Prowadzi to do niszczenia organizmu, który zaczyna coraz bardziej przegrywać tę nieuczciwą walkę. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na zastosowanie leczenia, które jest najskuteczniejsze dla tego raka, to możemy liczyć, że będzie lepiej, ale to jest konieczne najpierw wczesne wykrycie raka, kiedy jeszcze nie rozprzestrzenił się po całym ciele. W takim wypadku mamy wielkie szanse na całkowite wyzdrowienie. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na wykonywanie badań, które pozwolą nam na wykrycie raka, to będzie to dla nas wielka szansa. Należy takie badania przeprowadzać regularnie, nawet jeśli nic nas nie boli. Konieczne jest także dbanie o to, by nie musieć sobie radzić z tymi problemami. Z rakiem można wygrać.