Kategorie
Jak wiadomo osoby pod wpływem alkoholu nie powinny otrzymywać lekarstw zawierających psychotropy. [25] Od tej bardzo powszechnie znanej zasady, żeby osobom pod wpływem alkoholu nie podawać psychotropów można odstąpić pod warunkiem że u chorego występująca przykład drgawki lub majaczenia. Dlaczego tak jest? Ponieważ według oceny specjalistów, ryzyko zgonu w takim przypadku jest większe niż ryzyko wystąpienia skutków ubocznych z pomieszania posychotropu z alkoholem. Kolejna ustalona wada w przypadku lekarstw z grupy BDZ jest to krzyżowe uzależnienie od alkoholu. Wymusza to niestety leczenie zespołów AZA dawkami w okresie maksymalnie siedmiu dni i jak najmniejszymi. W testach przeprowadzonych w warunkach klinicznych nie wskazano farmakologicznie przewagi BZA na innymi lekami, jednak to ona jest stosowana najczęściej. Duża część lekarzy posiada spore doświadczenie w podawaniu lekarstw zdiazepamem, lekiem który jest tani a jednocześnie ma średniodługi okres działania. Wadą tego lekarstwa jest słaba dostępność przy zastrzykach do mięśnia. Ostatnimi czasy najczęściej preferowanym lekiem z grupy BDZ są takie o długim okresie działania. Przykładem tutaj jest klorazepat, który podawany 1 lub 2 razy dziennie zapewnia równomierne rozłożenie się we krwi. W przypadku osób, które mają uszkodzoną wątrobę lub chorują na marskość wątroby zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o lek to lorazepam. Dawkowanie leków z grupy BZA powinno odbywać się w różnych wielkościach. Przeważnie za wystarczające uznaje się dawki małe. Do 25 mg na dobę. W przypadku jeżeli zespól AZA jest bardzo nasilony, wówczas podaje się okoo 40 mg n dobę. Popularna w zachodnich szpitalach a ostatnio i w Polsce metoda wysysania, która polega na podawaniu co godzinę BDZ i oczekiwanie na ustąpienie skutków abstynencji. W ten sposób przekracza się często nawet 100mg na dobę.
« Starsze wpisy
« Starsze wpisy

magic-pills-1418156-mCzęsto leki, które przepisuje nam lekarz na recepcie, możemy sami dostać w aptece, bez posiadania na nie jakiegoś szczególnego rodzaju pozwolenia. Należy jednak pamiętać o tym, że lekarze często łączą na receptach leki o swobodnym dostępnie z tymi z dostępem ograniczonym, a więc dostępne tylko na receptę. Leki bez recepty cechują się przede wszystkim odpowiednim składem, przez co nawet przyjęcie ich w nadmiernych ilościach nie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.

 

Są to leki i ograniczonym spektrum działania, które nigdy nie spowodują takich samych, dobrych i szybkich skutków jak leki na receptę. Warto więc zwrócić uwagę na to, że często użycie leku na receptę jest konieczne, ponieważ te, które możemy kupić sami w każdej aptece, nie zawsze pomogą w wyleczeniu choroby. Leki dostępne bez recepty to bardzo często także środki przeciwbólowe, do których każdy z nas ma swobodny dostęp. Takimi lekami są także witaminy, które pomagają w poprawieniu odporności naszego organizmu. Z leków bez recepty możemy swobodnie korzystać, nie mniej jednak pamiętajmy o ich racjonalnym dawkowaniu, ponieważ więcej nie znaczy lepiej, przynajmniej nie w przypadku lekarstw.