Kategorie
Jak wiadomo osoby pod wpływem alkoholu nie powinny otrzymywać lekarstw zawierających psychotropy. [25] Od tej bardzo powszechnie znanej zasady, żeby osobom pod wpływem alkoholu nie podawać psychotropów można odstąpić pod warunkiem że u chorego występująca przykład drgawki lub majaczenia. Dlaczego tak jest? Ponieważ według oceny specjalistów, ryzyko zgonu w takim przypadku jest większe niż ryzyko wystąpienia skutków ubocznych z pomieszania posychotropu z alkoholem. Kolejna ustalona wada w przypadku lekarstw z grupy BDZ jest to krzyżowe uzależnienie od alkoholu. Wymusza to niestety leczenie zespołów AZA dawkami w okresie maksymalnie siedmiu dni i jak najmniejszymi. W testach przeprowadzonych w warunkach klinicznych nie wskazano farmakologicznie przewagi BZA na innymi lekami, jednak to ona jest stosowana najczęściej. Duża część lekarzy posiada spore doświadczenie w podawaniu lekarstw zdiazepamem, lekiem który jest tani a jednocześnie ma średniodługi okres działania. Wadą tego lekarstwa jest słaba dostępność przy zastrzykach do mięśnia. Ostatnimi czasy najczęściej preferowanym lekiem z grupy BDZ są takie o długim okresie działania. Przykładem tutaj jest klorazepat, który podawany 1 lub 2 razy dziennie zapewnia równomierne rozłożenie się we krwi. W przypadku osób, które mają uszkodzoną wątrobę lub chorują na marskość wątroby zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o lek to lorazepam. Dawkowanie leków z grupy BZA powinno odbywać się w różnych wielkościach. Przeważnie za wystarczające uznaje się dawki małe. Do 25 mg na dobę. W przypadku jeżeli zespól AZA jest bardzo nasilony, wówczas podaje się okoo 40 mg n dobę. Popularna w zachodnich szpitalach a ostatnio i w Polsce metoda wysysania, która polega na podawaniu co godzinę BDZ i oczekiwanie na ustąpienie skutków abstynencji. W ten sposób przekracza się często nawet 100mg na dobę.

1361400_pretty_vintage_womanCzas wakacji, słońca, upałów, plaży i wody. I już na początku powstaje pytanie. Czy opalanie się jest bezpieczne dla zdrowia? Ile ludzi tyle poglądów. Jedni uważają opaleniznę za zdrowie. Wybierają opalanie leżąc na plaży, bądź podczas aktywności fizycznej. Inni wybierają solarium – przecież lata nie mamy cały rok, a pięknym trzeba być. Ludzie opalający się dzielą się również poglądami, jeśli chodzi o używanie filtra UV. Jedni mówią: ?przecież z filtrem, to ja się w ogóle nie opalę!?. Inni zwracają uwagę na inny aspekt: ?Przy tak ostrym słońcu bez filtra można dostać poparzenia słonecznego?. W tym przypadku grupa druga wygrywa.

Używając filtra opalimy się, nie ma obaw. Zaś zostawiając go w domu, na półce w łazience, narażamy siebie nie tylko na poparzenia, ale przede wszystkim na przyspieszony proces starzenia się! Słońce niszczy zawarte w skórze włókna kolagenowe i to za sprawą niebezpiecznego promieniowania, przedostającego się do atmosfery ziemskiej. Wróćmy jednak do tych, którzy uważają, że opalanie w ogóle jest złe. Z wszystkich osób, prawdopodobnie mają najwięcej racji. Słońce w ostatnich latach stało się bardzo agresywne. Nadmierne wystawianie swojego ciała na słońce sprawa, że skóra po prostu się pali. Nie jest to bezpieczna sytuacja, gdyż może prowadzić do wielu chorób. Najgroźniejszą jest rak skóry. A pytanie, czy lepiej być piękną czekoladką czy bladym trupem, pozostawiam wam samym do rozstrzygnięcia.