Kategorie
Jak wiadomo osoby pod wpływem alkoholu nie powinny otrzymywać lekarstw zawierających psychotropy. [25] Od tej bardzo powszechnie znanej zasady, żeby osobom pod wpływem alkoholu nie podawać psychotropów można odstąpić pod warunkiem że u chorego występująca przykład drgawki lub majaczenia. Dlaczego tak jest? Ponieważ według oceny specjalistów, ryzyko zgonu w takim przypadku jest większe niż ryzyko wystąpienia skutków ubocznych z pomieszania posychotropu z alkoholem. Kolejna ustalona wada w przypadku lekarstw z grupy BDZ jest to krzyżowe uzależnienie od alkoholu. Wymusza to niestety leczenie zespołów AZA dawkami w okresie maksymalnie siedmiu dni i jak najmniejszymi. W testach przeprowadzonych w warunkach klinicznych nie wskazano farmakologicznie przewagi BZA na innymi lekami, jednak to ona jest stosowana najczęściej. Duża część lekarzy posiada spore doświadczenie w podawaniu lekarstw zdiazepamem, lekiem który jest tani a jednocześnie ma średniodługi okres działania. Wadą tego lekarstwa jest słaba dostępność przy zastrzykach do mięśnia. Ostatnimi czasy najczęściej preferowanym lekiem z grupy BDZ są takie o długim okresie działania. Przykładem tutaj jest klorazepat, który podawany 1 lub 2 razy dziennie zapewnia równomierne rozłożenie się we krwi. W przypadku osób, które mają uszkodzoną wątrobę lub chorują na marskość wątroby zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o lek to lorazepam. Dawkowanie leków z grupy BZA powinno odbywać się w różnych wielkościach. Przeważnie za wystarczające uznaje się dawki małe. Do 25 mg na dobę. W przypadku jeżeli zespól AZA jest bardzo nasilony, wówczas podaje się okoo 40 mg n dobę. Popularna w zachodnich szpitalach a ostatnio i w Polsce metoda wysysania, która polega na podawaniu co godzinę BDZ i oczekiwanie na ustąpienie skutków abstynencji. W ten sposób przekracza się często nawet 100mg na dobę.

Dieta Dukana, zwana również białkową lub proteinową stała się w ostatnim czasie bardzo modna. Na czym polega? Co można jeść a czego należy się wystrzegać? Czy jest bezpieczna dla zdrowia?

21Odchudzanie zgodnie z zasadami tej diety jest podzielone na cztery fazy: uderzeniową, naprzemienną, przejściową i stabilizacyjną. Pierwsza faza jest najbardziej rygorystycznym etapem całej diety. W fazie naprzemiennej możemy sobie natomiast pozwolić na jedzenie warzyw, co więcej, spożywamy je w takiej ilości w jakiej tylko chcemy. Faza trzecia wprowadza jeszcze więcej produktów niż faza druga, każdy zrzucony kilogram należy „utrwalić” dziesięcioma dniami trzeciej fazy. Faza czwarta pozwala nam na jedzenie bardzo zróżnicowanych posiłków, należy jednak unikać cukru ( zakaz słodzenia kawy czy herbaty) oraz słodyczy.

Przy wyborze diety białkowej odchudzanie nie należy do najłatwiejszych – najgorzej jest z przetrwaniem pierwszej fazy diety. Jeśli ktoś zamknie pierwszą fazę sukcesem, cała reszta również powinna mu pójść dobrze.